Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla

ANASAYFA

:

asayis

Giriş
ASAYİŞ ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNDEN ÖNEMLİ UYARILAR!!!
679854.jpg
MOBİLET HIRSIZLIKLARINA DİKKAT !
 
1-     18 yaşından küçük kişilerden  kesinlikle mobilet almayınız.
2-     Ruhsat sahibi ile mutlaka yüz yüze görüşünüz.
3-     Motorun numaraları ile ruhsat üzerindeki numaraları kontrol ediniz.
 
Resmi daireler, taziye evleri, sıra geceleri düğün evleri gibi gittiğiniz de motorunuzu asma kilitle kilitleyiniz veya güvenli kapalı bir yere  bırakınız.
 
 
OTO HIRSIZLIKLARINA DİKKAT !
 
1-     Otonuzu park edecek kapalı garajınız yoksa mümkünse dairenizden görünebilecek iyi aydınlatılmış yerleri seçiniz.
2-     Otodan indikten sonra otonuzun kapı ve pencerelerini kontrol ediniz.
3-     Otonuzun kısa süreli de olsa park ettiğinizde kontak anahtarını yanınıza almayı alışkanlık haline getiriniz.
4-     Değerli eşyalarınızı, ruhsat ehliyet ve yedek anahtarınızı otonun içersinde bulundurmayınız.
5-     Oto pazarlarında oto galerilerinden veya şahıslardan motorlu araç satın alırken aracın ruhsat sahibi ile mutlaka yüz yüze görüşünüz.
6-     Ruhsat üzerinde yazılı bulunan bilgilerin aracın motor şaşi numarasından kontrol ediniz, oto satın alırken yedek anahtarlarını unutmayınız veya oto kilidini değiştiriniz veya oto direksiyon pedal kilidi taktırınız.
7-     Satın alacağınız aracın şasi numarasının yazılı olduğu kısımları kontrol ediniz, herhangi bir tahrifat bulunduğu hasıl olduğunda aracı almaktan vaz geçiniz durumu polise bildiriniz.
8-     Otonuza mümkünse kaliteli elektronik alarm sitemi kullanınız veya gizli kontak yaptırınız.
9-     Otonuzu alır almaz özel kasko sigortası yaptırınız
 
YANKESİCİLİKLERE DİKKAT !
 
1-     Özellikle kalabalık yerlerde, dolmuş ve otobüs durakları alış veriş merkezleri stadyum, hastane v.s. halka açık yerlerde miting ve gösteri yürüyüşü veya törenlerde yankesicilere karşı dikkatli olunuz, ceplerinizi sık sık kontrol ediniz.
2-     Cüzdanınız da fazla para bulundurmayanız para ve cüzdanınızın çekilmemesi için pantolonunuzun arka ve yan ceplerine cüzdan ve para koymayınız.
3-     Otobüs ve dolmuşlara binişlerde Pazar yerlerinde maçlarda vs. başkaları tarafından itildiğiniz anlarda elinizi cebinize götürmeyi veya çantanızı kontrol etmeyi alışkanlık haline getiriniz.
4-     Tantana çıkartıp yolda yürürken kavga yapıyor süsü vererek üzerinize sarılan ve yardım isteyen şahıslara inanmayınız,
5-     Yankesici ve kapkaççıların özellikle yaşlıları ve bunları tercih ettiğini unutmayınız küçük çocuklarınızın takmış oldukları bilezik, küpe kolye gibi süs eşyaları ile dışarı göndermeyiniz.
6-     Para bozdurmak için başvuran ve genellikle turist rolü yapan veya yabancı uyruklu olan kişilerin kasanızdan veya tezgah üzerine çıkarttığınız altın ve paraların içinden tırnakçılık yoluyla hırsızlık yapmalarına müsaade etmeyiniz.
7-     Bankalara PTT. lere vergi dairelere para yatırmanıza yardımcı olacağını söyleyip paranızı veya kartınızı alarak sizi pul almaya gönderen görevli görünümündeki kişilere aldanmayınız.
8-     Benzin istasyonlarında yabancı olduğunu söyleyip otosuna benzin alan şahıslara para üzeri verirken karşı tarafın elinizdeki para ile oynamasına müsaade etmeyiniz.
 
DOLANDIRICILARA DİKKAT !
 
1-     Dolandırıcının sermayesi           dilidir kimsenin sizin saflığınızdan istifade ederek para ve eşyalarınızı almasına ve senet imzalatmasına müsaade etmeyiniz, unutmayınız i hiç kimse sizden daha akıllı değildir.
2-     Alış verişlerinizde tanımadığınız kişilerden almış olduğunuz çeklerin çalıntı olabileceğini göz önünde bulundurarak ilgili bankaya çek sahibi ve çekin numarasından sorarak kontrol ettiriniz.
3-     Özellikle emeklilerimiz! bankadan emekli maaşı veya ikramiyenizi alıp giderken önünüze geçecek bankada görevli olduğunu ve yanlış ödeme yapıldığını söyleyerek paranın eksik kalan kısmının ödenmesi için bankaya davet edip paranızı alan ve sizi pul almaya davet eden şahıslara inanmayınız.
4-     Para çekerken yanınıza yardım etme bahanesiyle yaklaşan şahıslara itibar etmeyiniz yardım almanız gerekiyor ise bile şahsa şifrenizi söylemeyiniz, şifrenizi kimseye göstermeden giriniz.
5-     Kendilerini gümrük muhafaza memuru olarak tanıtıp gümrükten ucuza mal alacağını vaat edip paranızı alanlara kendilerini doktor yada hastanede görevli olarak tanıtıp sizi ücretsiz olarak tedavi ettireceğini söyleyip para isteyenlere,
6-     Hastanede röntgen çekimi öncesi sizi başka bir odaya alıp bilezik ve takılarınızı çıkarmanızı isteyen röntgen memuru görünümündeki şahıslara inanmayınız.
7-     Yanınıza hayır yapacağını söyleyip üzerinde Türk parası olmadığını söyleyerek size yabancı para vermek isteyen, sizden de karşılığında üzerinizde bulunan para veya ziynet eşyalarınızı isteyen şahıslara itibar göstermeyiniz.
8-     Sizi telefonla arayarak kendisini başkomiser olarak tanıtıp sizin kullandığınız hat ile yüksek rütbeli asker veya yöneticilerin eşlerine mesaj gönderildiğini bu yanlışı düzeltmek için sizden vermiş oldukları telefon numarasına kontör talebinde bulunan şahıslara itibar etmeyiniz,
9-     Telefonda maliyeci olduğunu söyleyip sizi komşunuzun telefonuna çağıran şahıslara inanmayınız ısrarla kendi telefonunuzu aramasını isteyiniz ve işyerinizi terk etmeyiniz.
10-  Gömü altın bulduklarını, buldukları altınları ucuza satacaklarını beyanla sizi arayan şahıslara itibar etmeyiniz.
11- Tanımadığınız kişilere evlenmek vaadiyle daha tanımadan altın, vs. gibi takı malzemesi ile eşya almayınız.
 
 
MUSLUKÇU HIRSIZLARA DİKKAT !
 
1-     Cami şadırvanlarında abdest almak için veya içeride namaz kılarken askıya astığınız ceket ve benzeri giysilerinizin cebinde para ve cüzdanınız bırakmayınız.
2-     Cami şadırvanında abdest alırken size yardımcı olma talebinde bulunan şahısların yardımını kabul etmeyiniz.
3-     Yolda giderken üzerinize pislik olduğunu söyleyerek size yardımcı olmak isteyen şahıslara uygun bir dille reddedip polisi aramayı unutmayınız.
4-     Abdest alırken ceketinizi omzunuza almayı alışkanlık haline getiriniz.
 
İŞYERİ HIRSIZLARINA DİKKAT !
 
1-     İşyerinizin kepenk kilitlerinin demir kesme makasları kolayca kesileceğini ve duvarlarının delinebileceğini unutmayınız.
2-     Bunun için geceleri, çelikte olsa kasanızda, para ziynet eşyası gibi kıymetli evrak bulundurmayınız.
3-     İşe alacağınız şahıslar hakkında ön araştırma yapmaya ve geçmişleri hakkında bilgi toplamaya özen gösteriniz. Şahısları işe alırken mutlaka kimlik ve adres bilgilerini alınız.
4-     Kuyumcu dükkanına 18 yaşından küçük şahısların getirdiği bilezik, küpe, yüzük vs. .. şeyleri bozmayınız.
5-     Telefonda sizi maliyeci adı altında komşunuzun dükkanına çağıran şahıslara itibar etmeyiniz.
6-     Mutlaka gitmeniz gerekirse kapınızı mutlaka kilitleyiniz veya güvenilir birisine bulundurunuz.
7-     İşyeri komşularınızla birlikte geceleri bir bekçi tutunuz.
8-     Değişik meslek adları vererek sizden yüksek miktarlarda taksitle alış veriş yapan şahıslara karşı dikkatli bulununuz.
9-     Her şeyden önemlisi işyerinizi hırsızlıktan korumak için mutlaka bir alarm düzeni ve kamera sistemi kurmalısınız.
10- Bütün bunlara rağmen içeriye hırsız girmiş ise sabırlı olmalısınız ve hiçbir yeri karıştırmadan polisin gelmesini bekleyiniz.
11- İşyeri girişinize mutlaka garantili bir kapı taktırınız.
 
 
EV HIRSIZLARINA DİKKAT !
   
1- Evden çıkmadan önce kapı ve pencerelerinizin kilitli olup olmadığını kontrol ediniz.
2- Evden uzun süre ayrılınca kapı komşunuza adres ve telefon numaranızı veriniz.
3- Değerli eşyalarınızı ve mücevheratınızı yanınıza alınız veya güvendiğiniz birine teslim ediniz.
4- Evinizin ön ve arka tarafını mutlaka ışıklandırınız.
5- Evinizin etrafında dolaşan şüpheli gördüğünüz şahısları 155’e bildiriniz.
6- Evinize seyyar satıcı dilenci, falcı, bohçacı, temizlikçi veya çeşitli bahanelerle girmek isteyenleri içeriye almayınız.
7- Evinizin zili çalınıp apartmana olmadığını bildiğiniz, kişiler sorulduğunda, soranları eşkalleri ile birlikte polise bildiriniz.
8- Apartman içinde karşı komşuya gittiğinizde dahi kapınızı kilitleyiniz.
9- Yaz aylarında evinizin kapı ve penceresini açık bırakarak yatmayınız, muhakkak açık tutmanız gerekiyorsa çok değerli eşyalarınızı para, altın vs. daha emin bir yere saklayınız.
10- Apartmanda zilinizi çalan şahsa, kapı merceğinden bakıp görmeden kapınızı açmayınız.
11- Kapınıza güvenilir bir firmadan çelik kapı taktırınız ve betonlu sistemi seçiniz.
12- Evinizden ayrılmadan önce bir lamba açık bırakınız veya radyonuzu açık tutunuz, yada kapı eşiğine bir çift ayakkabı bırakınız.
  • Polis Radyosu
  • Kurumsal E-Posta
  • Polsan
  • Emniyet Teşkilati Mensupları Hanımları Yardımlaşma Derneği
  • TUBİM
  • Suç Önleme Sempozyumu
  • İçişleri Bakanlığı
  • BİMER
  • KGYS